1

Temat: Lot Aeroflotem - potrzebuje informacji

Witam

Niedługo będę leciał liniami Aeroflot. Potrzebuję informacji. Nawet tych podstawowych. Będzie to mój pierwszy lot samolotem. Międzynarodowy. I mam parę pytań.

1. Jak wygląda sprawa z bagażem podręcznym i tym drugim (cięższym który doleci później). Jakie muszą być wymiary jednego i drugiego, jaka waga?
2. Czego nie można zabierać w lot? Są przedmioty których nie można pakować do bagażu podręcznego? Nie mam pojęcia co to mogłoby być ale np. jakieś leki itd.?
3. Słyszałem, że bagaże się foliuje. Robi to ktoś na lotnisku, czy trzeba samemu jeszcze przed wejściem na lotnisko?
4. Bilet był rezerwowany internetowo tzw. eTicket. Wystarczy wydruk takiej rezerwacji z kompa i okazanie tej kartki?
5. Jak wygląda odbiór bagaży? Przylatuje, wychodzę na lotnisko i czekam, aż na taśmie podjedzie mój pakunek. Jak go oznakować, co musi być na kartce moje dane osobowe wystarczą?
6. Dajcie pare złotych rady. Co jeszcze ominąłem, a jest ważne i ułatwi albo umożliwi podróż, a co nie chciałbym żeby okazało się na lotnisku, że zapomniałem.
7. Są jakieś patenty na długą podróż samolotem? Żeby się nie dłużyła? A raczej wypocząć niż wyjść nie do życia? Słyszałem że zmiany czasu dają się we znaki.

2

Odp: Lot Aeroflotem - potrzebuje informacji

Oj, strasznie dużo pytań : )

1. Jak wygląda sprawa z bagażem podręcznym i tym drugim (cięższym który doleci później). Jakie muszą być wymiary jednego i drugiego, jaka waga?

Bagaż podręczny: podaję link z dokładnym opisem:
http://forum.airfly.pl/topic/195/bagaz- … -aeroflot/

Bagaż rejestrowany zależy od tego w jakiej klasie serwisowej lecisz, i na jakiej trasie. Najbezpieczniej przyjąć, że jest to 1 sztuka, maksymalnie 20 kg. Za nadwagę (bagażu!) się dopłaca. Bagaż przekraczający 36 kg może nie zostać dopuszczony, ze wglądu na przepisy 'BHP' (bo czasem muszą przenosić go pracownicy lotnisk, a to też ludzie)

2. Czego nie można zabierać w lot? Są przedmioty których nie można pakować do bagażu podręcznego? Nie mam pojęcia co to mogłoby być ale np. jakieś leki itd.?

Poniżej linki do szczegółowych informacji na temat: co można, a czego nie:
http://forum.airfly.pl/topic/181/przedm … -samolotu/
http://forum.airfly.pl/topic/182/plyny- … -samolotu/

3. Słyszałem, że bagaże się foliuje. Robi to ktoś na lotnisku, czy trzeba samemu jeszcze przed wejściem na lotnisko?

Często taki serwis oferują firmy bezpośrednio na halach odlotów - wystarczy się rozejrzeć (tak jest również na nowym terminalu w Warszawie). Ja nigdy nie foliowałem bagażu, ale przyznam, że widziałem parę ofiar: bagaż przesiąknięty doszczętnie oliwą albo winem z butelki, która pękła w sąsiedniej walizce...

Dobrze mieć walizkę, która nie przemięka. Ja od wielu lat latam z materiałową walizką Samsonite, która przeszła już niejedno, i jest sprawdzona (ostatnio przeszła zresztą swój 'ultimate test': leżącą w pokoju - częściowo zapakowaną - walizkę mój kot pomylił z kuwetą, i nasikał mi centralnie na wieko. W zapadniętym weku utworzyła się spora kałuża, która stała tam całą noc. Do środka nie przesiąkła ani kropla - po zmyciu prysznicem dopakowałem walizkę do końca, i pojechałem na lotnisko)

4. Bilet był rezerwowany internetowo tzw. eTicket. Wystarczy wydruk takiej rezerwacji z kompa i okazanie tej kartki?

Nawet to nie jest potrzebne: wystarczy wiedzieć, którym rejsem się leci, i mieć przy sobie dowód tożsamości/paszport. Kartka z wydrukiem rezerwacji przydaje się w sytuacjach awaryjnych, kiedy trzeba kontaktować się z liniami: wtedy dobrze jest wiedzieć, jaki ma się numer rezerwacji, jaki jest numer biletu, itd.

5. Jak wygląda odbiór bagaży? Przylatuje, wychodzę na lotnisko i czekam, aż na taśmie podjedzie mój pakunek. Jak go oznakować, co musi być na kartce moje dane osobowe wystarczą?

Bagaż znakują Ci, kiedy go nadajesz: na nalepce jest twoje nazwisko, numer rejsu itd. Po przylocie odbierasz go sam na wskazanym pasie (w hali bagażowej są zwykle ekrany, które mówią na którym pasie (taśmociągu) są bagaże z danego rejsu.  Na wypadek zagubienia można ją dodatkowo oznakować: dodać przywieszkę ze swoim numerem telefonu, itd.

Jeśli masz walizkę podobną do innych (np: czarną Samsonite : ))) to dobrze jest przyczepić do niej jakiś kolorowy element, który pozwoli Ci ją szybko rozpoznać wśród kilkunastu identycznych walizek.

6. Dajcie pare złotych rady. Co jeszcze ominąłem, a jest ważne i ułatwi albo umożliwi podróż, a co nie chciałbym żeby okazało się na lotnisku, że zapomniałem.

Każdy ma swoje metody.
Ja dbam o to, żeby mieć na kartce najważniejsze telefony i adresy (telefon do biura podróży, do ambasady, do hotelu, do firmy ubezpieczeniowej, do znajomych, itd). Wydrukowane adresy przydają się w kontaktach z taksówkarzami. Dobrze mieć na kartce kursy lokalnych walut, mapkę okolicy, do której się udajesz. Paszport, portfel, plan podróży, telefon z ładowarką - to sprawdzam zawsze przed wyjściem z domu : )

7. Są jakieś patenty na długą podróż samolotem? Żeby się nie dłużyła? A raczej wypocząć niż wyjść nie do życia? Słyszałem że zmiany czasu dają się we znaki.

Mój patent: dobra książka z domowej biblioteczki, przeczytana wiele razy, sprawdzona - dzięki niej zawsze mogę się odciąć od świata, uspokoić, poczuć się jak w domu.

3

Dzięki Kris! smile
Jeszcze tylko trzy pytania.
1.Będzie przesiadka. Czy to oznacza, że muszę odebrać bagaż rejestrowany na lotnisku, gdzie się przesiadam i zanieść na odprawę raz jeszcze?? Czy też bagaż będzie przemieszczał się swoimi drogami.
2.Czy do bagażu podręcznego zabrać koc i poduszkę?
3. Czy mając na sobie zimową kurtkę lub inne "ciężkie"rzeczy trzeba będzie je ściągnąć i zważyć zaliczając do bagażu podręcznego?

Jeszcze raz dzięki za obszerne i konkretne odpowiedzi.

Ostatnio edytowany przez Arek1 (2011-03-13 20:20:48)

4

1.Będzie przesiadka. Czy to oznacza, że muszę odebrać bagaż rejestrowany na lotnisku, gdzie się przesiadam i zanieść na odprawę raz jeszcze?? Czy też bagaż będzie przemieszczał się swoimi drogami.

Odp: O to, czy bagaż trzeba samemu przenosić i nadawać dalej musisz zapytać przy nadawaniu go na pierwszym odcinku - osoba robiąca check-in będzie to wiedziała.

2.Czy do bagażu podręcznego zabrać koc i poduszkę?

Odp: Jeśli to rejs nocny, to koce i poduszki będą na wyposażeniu samolotu. Na wszelki wypadek dobrze mieć przy sobie jakiś ciepły polar, czy kurtkę, żeby się owinąć jak będzie zimno (czasem - kiedy siedzisz przy oknie - ścianki samolotu potrafią być naprawdę zimne)

3. Czy mając na sobie zimową kurtkę lub inne "ciężkie"rzeczy trzeba będzie je ściągnąć i zważyć zaliczając do bagażu podręcznego?

Odp: Ubrań, które masz na sobie, nikt (może poza Ryanair'em!) nie będzie ważył.