1

Temat: Dziwne Lotnisko Basel-Mulhouse-Freiburg, Francja

Ciekawostka: Lotnisko leży we Francji, ale jest połączone ze Szwajcarią czymś w rodzaju korytarza ex-terytorialnego, i jest podzielone na dwie części: Francuską i Szwajcarską. W hali przylotów znajdują się stanowiska kontroli paszportowej Francji i Szwajcarii.
Zabawną konsekwencją tego układu jest to, że chwila nieuwagi wystarczy, żeby po wyjściu z samolotu znaleźć się nieoczekiwanie w niewłaściwym kraju… o czym piszący te słowa przekonał się na własnej skórze:

Lecieliśmy do Francji. Rodzina z samochodem czekała na przylotach. O dziwnym statusie lotniska oczywiście nie mieliśmy pojęcia…

Po przejściu przez kontrolę paszportową stosunkowo szybko odnaleźliśmy oczekujących… tyle, że za szybą. Sama szyba nie wzbudzała podejrzeń – na lotniskach jest mnóstwo szklanych ścian, drzwi, barierek, i tym podobnych. Po kilkunastu minutach zaczęliśmy się jednak irytować: w końcu lotniska powinny być tak projektowane, żeby przeciętnie inteligentny pasażer - nawet pod wpływem avio-marinu, wódki, albo obu naraz -  łatwo odnajdywał drogę do wyjścia. Tymczasem wyjście wprawdzie zlokalizowaliśmy, ale od parkingu, z czekającym na nim samochodem, oddzielał nas tym razem niewytłumaczalny druciany płot.

Dzieci wychowane w socjalizmie uczono, żeby w takich przypadkach prosić o pomoc milicjanta – co też uczyniliśmy – i prawda wyszła na jaw: byliśmy w Szwajcarii...


Zagadka dla zaawansowanych:
Wszystkie Lotniska na świecie posiadają unikalny, trzyliterowy kod IATA. Jaki kod ma lotnisko Basel-Mulhouse-Freiburg?
Odpowiedź: BSL, MLH, EAP
: ))